Jak hledám své soustředění Patrik Štipák

v Blog, volnomyšlenkářství

Jak hledám své soustředění

Tak co? Kolikrát jsi už napsal na papír, že je x. leden 2016? Já to nikde pořádně psát nemusel, ale tohle je jedna z věcí, která mi vždy připomene školní lavici. Vzpomínám si, že jsem určitě do února zdárně psal 2016. Asi by to chtělo trochu víc soustředění. No a soustředění je to, na co jsem se tento týden převážně zaměřil. Takže i tento týdenní blog bude o tom jak jsem se pokusil zabojovat se soustředěním. Takže jdeme na to, Jak hledám své soustředění?

Od pondělí jsem měl ve svých poznámkách Vytvoř si koncepci práce v týdnu. Když jsem byl ve škole, mělo to jasně daný řád. Když jsem byl ve Formuli student, mělo to dost jasný řád. Navíc, když se za mnou přistěhovala Hanka do Brna, nastavili jsme přesný plán také. Díky tomu jsem věděl, že prostě úterý a čtvrtek budu doma nejpozději v 8 večer, abych se ji věnoval. Tenkrát to se mnou neměla moc lehké. No kdo ví, jestli to je o něco lehčí, co? V Anglii jsme měli taky svůj režim. Při psaní diplomky jsem se dost často dával offline. Soustředil jsem se v knihovně a psal a psal. Navíc v angličtině. Spoustu lidí se mě často ptá jak jsem schopný kombinovat tolik věcí najednou.

Patrik Štipák soustředění na den

Kdy nebudu odpovídat na emaily?

Když jsem si dělal shrnutí posledního roku, tak jsem dost často narážel na to samé téma. Jak si správně naplánovat čas? Jak v tom režimu létám sem a tam najdu správný čas pro všechny aktivity, které dělám a chci dělat. Takže jsem si v pátek ráno sednul a začal si hrát s papírky. Tady ten mix, který přikládám na obrázku jsem si předělal do kalendáře a hned včera jsem cítil první velkou změnu. Sobotu jsem totiž označil za N/A – not available – nedostupný. Jen to vědomí, že dneska prostě aktivně odpočívám a netrousím své soustředění sem a tam bylo naprosto skvělé.

Byl jsem offline

Když jsem seděl v letadle do Argentiny kam jsem letěl na poslední závod Mistrovství světa v rallycrossu, začal číst jednu knihu. Včera jsem ji odpoledne dokončil. Je to jedna z těch knížek, kterou budu v budoucnu někomu darovat. Nebudu tě napínat je to Hluboká práce. Můžeš ji mít klidně i v angličtině ZDE. Ani nevím jak moc vyjádřit to, že ji doporučuji. Na spoustě stránek jsem se chytal za nos. Díky tomu jsem začal už před Vánocemi přemýšlet, jak si správně zorganizovat denní režim. O to víc jsem rád, že jsem to tento týden zvládl a těším se na to, jak na tom budu pracovat dále. Kniha je asi docela populární, protože mi včera napsal kamarád David Hrubý, že si knihu koupil a jde do ní. Nazdraví v Heinekenu! Připravte se, že o panem Hrubém uslyšíte méně.

Neodpočívejte od rozptýlení, odpočívejte od soustředění

Tohle je jedna z myšlenek, která mě zaujala v knize. Co to může například znamenat? No, že si naplánuju internetové bloky. Zbytek dne budu offline. Jak se mi to podařilo včera při prvním ostrém startu?

V sobotu jsem se soustředil na volný čas

Ve svém týdnu jsem si vyhradil sobotu N/A – nedostupný. Vstali jsme s Hankou před 7., šli se psem na procházku. Dorazili jsme domů a já jsem si studoval všechny poznámky z týdne. Poznámky z toho, co jsem někde přečetl, poslechl a čím jsem se chtěl inspirovat, ale neměl jsem na to prostor a čas. Vyhradil jsem si na to přesný blok v mém programu. Během dopoledne jsem tak zvládl nejen povídání u východu slunce nad mořem se svou ženou, ale taky svou meditaci, trénink očí a nebo Facetime hovor s našima. Stačilo se prostě jen trochu více soustředit.

Patrik a Hana Štipák soustředení Španělsko

Mrkačka do fotoaparátu. Trochu slunce do mrazivého Česka.

Po obědě jsme měli naplánovánou dlouhou procházku. Nakonec jsme za ten den ušli skoro 20 km. Ano, dneska toho mám plné nohy. Ale včera jsem byl prostě offline. Doslova. Letadlový režim na iPhonu asi tak ze 70% dne. Když jsme byli venku, telefon byl jen foťák, mapa (offline) a logger kilometrů. Večer jsem dočetl výše zmíněnou knihu a to opět v režimu letadlo na telefonu. Nenechal jsem se rozptýlit a to je to, co bych chtěl opravdu zlepšit. Trochu jsem se pak sice vyděsil, že jsem zapomněl na telefon s mým kamarádem z Brazílie, ale nějak mu ta 45 minutová sekera nevadila. Takže se vlastně nic tak hrozného nestalo. Za celý den jsem tak stihl spoustu věcí. Dnes je neděle, v režimu pokračuju a těším se jak začnu příští týden.

Ne, já nebýt robot

Mám totiž plán. Plán dne. Ne, nechci být robot. Nemám zájem si naplánovat každou minutu naprosto skvěle. Nepotřebuju vědět v kolik hodin můžu na záchod. Můj cíl je jiný. Chci se stále chytat v tom, jestli se rozhoduju co budu v dalších hodinách a minutách dělat. Autopilota chci pouze ve své Tesle, kterou si pořídím. Já však nechci být autopilotem.

Dovol mi pokračovat ještě v jednom krátkém tématku. Jde o to, co se nám podařilo během minulého týdne na sociálních sítích. Mimochodem, kombinace myšlenek hluboké práce a online podnikání je hodně zajimavá. Mám spoustu nápadů jak to dotáhnout, ale o tom třeba až příště. Teď pojďme věnovat čas trochu číslům.

Jak získat pozornost?

Rok 2016 byl pro mě naprosto skvělý. Poznal jsem spoustu lidí. A podobně jak v obchodě prodáš třeba 5-ti % lidí, které oslovíš, tak i mezi lidmi najdeš hrstku, kteří ti utknou v paměti. Gaston Scazzuso je kluk (kluk, který má 38 let mimochodem..). Pomohl nám s Haničkou s bydlením ve Španělsku a pak mě provedl Argentinou. Strávili jsme spolu spoustu času a evidentně jsme si sedli, protože bychom rádi spojili síly v letošním roce. Ano, přímo v motorsportu. Což znamená, že se Gaston začíná prezentovat jako člen týmu Performance Solutions.

Myslím si, že to bylo v úterý dopoledne. V Argentině bylo 5 hodin ráno. Kluci zrovna dokončili práce na autě a po celé noci Gaston natočil video. Já emouš 1. jsem měl málem slzy v očích, když jsem si uvědomil, že po celé noci práce na autě sebral někdo sílu a naprosto nezištně natočil takové video. Takže já jsem ho rychle zpracoval a dal na Facebook a Youtube. Dole pod odstavcem Tě zvu na shlédnutí. Proč? Protože to je elektrická kára. Žádný ošklivý smradlavý benzín, nic. A Gaston Tě provede po autě a zjistíš, proč má elektrické auto 2 brzdy. Neboj se angličtiny, do videa jsme vložili i české titulky! Díky moc Filipe! Takže na YouTube vpravo dole klikni na ozubené kolečko a spusť si české titulky.

Jo a co je to ta pozornost v podnadpise? Na Facebooku ten příspěvek vidělo přes 6 tisíc lidí. Shlédnudí videa na Facebooku a Youtube dohromady? přes 2 tisíce. Vzhledem k tomu, jak „silná“ značka Performance Solutions momentálně je, tak je to fakt hodně.

Když jsme u těch čísel

Na všech linkách, které s Hankou ovládáme jsme se pokusili vyslat do světa zprávu, že jsme spustili její nový podcast Hana Štipák Show. Sdílení, reakce, poslechy, další hosti… To vše se odehrálo během týdne a máme z toho obrovskou radost. Celkové číslo k tomuto datu, které podcast poslechlo je 150. 150 x 30 minut?! To znamená, že jsme dokázali bavit dohromady 75 hodin! Opět, náš cíl je dostat se na 1000 poslechů na díl. A říkal jsem si, že 100 na první bude pecka. Protože využitím pravidel 10x toho prostě dosáhneme.

Bereme to jako opravdový úspěch. Během měsíce ledna jsme totiž dostali k Haničce na stránky více lidí, než třeba za celý prosinec, listopad, říjen, září nebo srpen(!!!).

Nedostal se k tobě první díl? Tak rychle to dožeň ať nemáš mezeru, protože další díl vychází hned v úterý. Jsme připravení.

Dostal se k tobě podcast? Tak pojď do nás, co se ti na tom nelíbilo? Dej vědět Hance, ať to můžeme posunout dál. Děláme to poprvé v životě.

Napiš ji hned teď na hana@hanastipak.cz.

Pokud čteš můj blog a fandíš mi, děkuji Ti. Pokud čteš můj blog a chceš mi trochu pomoci, sdílej. Sdílej můj blog, sdílej Hančin podcast. Děkuju. To je ta cesta jak se můžeme posunout dopředu.

Co mě tento týden zaujalo?

 

Katalánské Vánoce. Tohle dostane i Tebe. Vsadím se! Prostě se nedá uvěřit tomu, že si Katalánci se*ou do Betléma. Krátký článek v češtině o tom našla Hanička. Věřím, že díky naší osvětě se Kakánek objeví už příští rok i u vás doma a přinese hojnost a úrodu! haha 😀 Zajímavost? Je to specialita jen Katalánska. V Madridu o tom neví.

Arnold Schwarzenegger. Co ten tady dělá? Dokázal se k němu dostat na rozhovor opět Tim Ferriss. Názory amerického guvernéra, milionáře ještě z dob kdy nehrál ve filmech, vítěze mistr junivers a rakouského rodáka mě posadily na pr, teda zadek. Pro angličtinou vybavené – doporučuji podcast. Má vyjímečně jen hodinku a něco.

Hudebně jsem si užil živák od Serj Tankian – Elect the Dead Symphony z Aucklandu.

Nedatluj a čti rychle. Ke své práci dost potřebuju zlepšovat jak rychlopsaní tak rychločtení. Je to něco, na čem se dá pracovat pořád a zlepšovat se. Bylo mi doporučeno ať nedatluju. Co se rychločtení týče, máme tu například rozečti.se. Já se u rychločtení však držím krátkého návodu od Tima Ferrisse ze Čtyřhodinového pracovního týdne. Zeptej se sám(a) sebe, kolik času by jsi ušetřil(a), kdyby jsi četl(a) o polovinu rychleji. No a já sám ti řeknu, že moje datlování je mnohem horší, než jsem si sám dokázal přiznat. Takže makáme všichni.
Tak jsme u konce. Dnes delší než obvykle? Asi to bude tím, že jsem si vyhradil přesný čas. Hodinu. Ano, řekl jsem si, že mám 45 minut. Teď tu máme počítadlo na 0.53 hodiny. Jdu si to po sobě přečíst a opravit pana Čeština, odkázat Tě kam chci a dodat nějaké fotky. Děkuji za přečtení. Přeji Ti skok do toho mrazivého týdne v naší kotlině se stejným nadšením jako sýr Wallmont na poslední fotce.

Edit: I se všemi odkazy tu mám hodinu…

Patrik Stipak podpis

 

 

Italský chrtík za letu ve Španělsku

Napiš svůj názor

Komentář