Plánování Patrik Štipák

v Blog, Osobní rozvoj, volnomyšlenkářství

Plánování, myšlenkové mapy, jak dělám chyby a jak se zlepším

Během týdne si občas lámu hlavu o čem přesně psát svůj nedělní blog. Při tomto plánování se mi honí hlavou vždycky tisíce myšlenek. Asi to znáš, jak v hlavě ten plán vznikne během lusknutí prstu. V tu chvíli vidím co chci dělat a jak chci aby to dopadlo. No jo, ale jak často k comu co chci dělat vytvořím plán a podniknu první krok? Rozhodně né tak často jako produkci vlastních nápadů. Jednu věc ale vím, co si nenapíšu to neplatí.

Co si nenapíšu to neexistuje. Přišel jsem na to, že to je jeden z hlavních důvodů proč chci psát tento blog. Napsat to taky sám pro sebe. Můžu se snažit o to motivovat, inspirovat a děkovat, že sem chodí spoustu lidí. Všechen ten positive-thinking, který do Tebe tady nacpu. Sladké řeči o tom jaký je život na vlastní noze úžasný a dokonalý. To je nuda. I to psaní samotné musí mít cíl. Tak jsem si řekl, že ten cíl psaní propojím se svým cílem. Každý den jít spát o trochu vzdělanější. Nenech se plést, jsem zaměřený na budoucnost to ano. Ale učím se užívat si každého okamžiku. Jsem šťastný v tom co dělám. Ale vím, že toho hodně dělám pořád podprůměrně. No a tak se v blogu budu snažit cílit na to, co mi nejde a co bych chtěl zlepšit.

Co si od toho slibuju?

Pomůžu tím sám sobě? Rozhodně. Vždy si k danému tématu musím udělat nějaký přehled, abych nepsal úplné nesmysly. Tím se posunu dál. Budu vědět víc. Odkryju to, jak přemýšlím. Ve firmě věříme tomu, že znalost sdílená je znalostí umocněnou. Takže já budu sdílet myšlenky v tom, v čem se chci zlepšit a věřím tomu, že to tím umocním taky.

Pomůžu tím Tobě? To záleží jen na Tobě. Jasně, mám tu názory, myšlenky nebo návody. Sám na sobě vidím kolik toho jsem schopný přečíst a kolik toho umím aplikovat. Kéž by aspoň 20%. Čeho si ale všímám je, že ve chvíli kdy o daném přístupu slyším víckrát, zaryje se mi víc a víc pod kůži. Co si budeme povídat, přečetl jsem 4-hodinový pracovní týden (nakup třeba zde), ale online business s pasivním příjmem ještě nemám. Přečetl jsem teď I will teach you to be reach a nainvestováno do podílových fondů zatím taky nemám. Ale každým dnem se učím. Každým dnem jsem těmto cílům blíž.

Ano, chci aby mi fungoval online business a investování financí řeším velmi aktivně. Zároveň ale chci, aby nám fungovalo Performance Solutions, abych měl mou vysněnou denní rutinu, abych tvořil nové věci a užíval si života s Hankou. Základem toho všeho je ale disciplína. No a já vidím svou disciplínu především v kvalitním plánování svého dne, týdne a měsíce.

Plánování jako zlatý grál

Nedávám si novoroční předsevzetí. Neplánuju ani co budu dělat za 5 let. Líbila se mi však jedna myšlenka, kterou jsem slyšel v rozhovoru s Debbie Millman v podcastu Tima Ferrisse. Ta sdílela příběh o tom jak její učitel motivoval své studenty do života. Každý z nich měl napsat jak bude vypadat jeho den za 10 let. Ta myšlenka je krásná, chystám se na tento dopis sám sobě. Spíš tomu však říkám vysnění si budoucnosti. Vizualizace a komunikace s vesmírem je trochu úlet, ale samotnému mi to popravdě nějak funguje.

Co se ale rozhodně nestane je, že si napíšu svůj den za 10 let, sednu na zadek a firma Seto s.r.o.* to všechno udělá za mě. Proto jsem začal fungovat na tříměsíčním plánování svých projektů. Myslím si, že se o to pokouším už druhým rokem. Jsem v tom ale značně nedokonalý. Můj poslední tří měsíční plán končí 28. března. No a upřímně, pokud se splní všechno co jsem si v tu chvíli naplánoval tak v ten den objeví lidstvo přesnou polohu Atlantidy.

*haha, nikdy mě nenapadlo googlovat, jestli taková firma opravdu exituje 🙂

Akronym k plánování

Na světě existuje miliarda pomůcek pro plánování. Od knih přes dokumenty až po software a slovní hříčky. Jeden z akronymů, které mám v plánování rád je SMART. Ironické je, když mi ten smart nějak nevyjde. Pak jsem spíš BLB než smart. Tak třeba konkrétní ukázka může být ve firmě s vývojem našeho software. Plán, který mi tu leží na stole je pojmenovaný 500 aktivních uživatelů PS Onboard. Specifický jsem asi byl. Měřit se tento plán dá taky. Dosažitelný by byl za předpokladu, že jsem na něj správně připraven a pracuji na něm. Reálný přestal být ve chvíli, kdy jsme se rozešli s programátorem.

Máme 500 aktivních uživatelů aplikace? No nemáme. Možná jsem měl být smartER. Kdy to E je pro evaluate – hodnoť a R je reevaluate hodnoť průběžně.

Díky tomu, že jsem si to tu celé napsal si říkám, že nemám úplnou pravdu. Nebudu ten text mazat, spíš na tom budu stavět dále. Já jsem věděl, že jsme se s programátorem rozešli až po tom, co jsem si stanovil tento cíl. Takže se přesněji stalo to, že jsem ten cíl odložil, respektive zrušil. Abych se zde trochu uchlácholil můžu si říct, že jsem byl smartER. Zhodnotil jsem několikrát na čem jsme a proto jsem ten cíl nedotáhl do konce. Měl jsem ho prostě škrtnout.

Mám z toho ale tento závěr. Kde není zákazník, není komu prodávat. Dělám totiž spoustu přešlapů a kroků do neznáma. Navíc tím neznámem ani neprojdu do cíle. Přece, abych mohl někomu prodávat tak musím lidi oslovit. No a reklama na Facebooku nebo na Instagramu prostě není ten správný směr. Respektive není jediným směrem. Vytvořit publikum chce obrovskou aktivitu, plánování a čas. O tom ale jindy.

Pro plánování používám myšlenkové mapy

Před chvílí jsem se zmínil, když o nápadu slyším vícekrát, začnu na něm o to víc přemýšlet a proto se asi dostanu k tomu ho využít. Podobně to mám s myšlenkovou mapou pro dnešní článek. Během týdne jsem poslechl asi čtyři díly různých podcastů. Tak ti tady ukážu své asociace. Začal jsem s Travel Bible, kde byl hostem Dan Tržil. Dan dělá podcast Proti Proudu. O tomto podcastu jsem už slyšel a nějaký díl jsem si už poslechl. Chyběl mi však rozhovor s kamarádem Kubou Kapušňákem. Tak jsem si ho poslechl. Dan zmínil v podcastu v Travel Bibli, že hledá někoho, kdo by se zapojil do tvorby jeho podcastu. Protože jsme s Haničkou začali nahrávat letos podcast o tom jak lidé hubnou, stravují se nebo cvičí, měl jsem chuť mu napsat. Minimálně bych si rád pokecal o tom jak pracuje on.

Myšlenková mapa Patrik Štipák plánování

Druhá věc, kterou zmínil bylo to, že novější díly Proti Proudu jsou lepší a lepší. Tak jsem si po rozhovoru s Kubou pustil ten nejnovější s Jaroslavem Homolou. No a tím jsme se všemi těmi podcasty prokousali k tématu plánování a myšlenkových map. Pokud jsi se neuklikal na odkazech a čteš ještě tady u mě na webu, tak se mrkneme na to jak využívám myšlenkové mapy já.

Myšlenková mapa – co to je? Opět díky, teto Wiki

Poprové jsem myšlenkové mapy využíval už na gymplu, když jsem se měl něco naučit. Pamatuju si, že jsem podobně psal dokonce i texty do kapely. To bylo ale tak nějak přirozené čmárání po papíře. K přesnějšímu přístupu u myšlenkových map jsem se dostal až s koupí iPadu. Vždy mě bavila technika a počítače. Navíc Apple mě prostě inspiruje udělat při práci něco víc a být kreativnější. Takže pravidelně hledám best apps iphone for X. No a x tady může být students, etrepreneurs, business, company, etc. Vyzkoušej si to sám a vsadím se, že nehledě na to, jestli dáš iPhone, Mac, Windows nebo Android tak jedna z doporučených appek bude nějaka Mind Mapa.

Pravidelnost a disciplína

Od té doby se k myšlenkovým mapám vracím ve stále častějších intervalech. Hodně jsem je využíval na svatební cestě v Kanadě. Nejvíce myšlenek mi totiž lítalo hlavou, když jsme chodili po horách. Takže jsem měl spoustu nápadu, které jsem nechtěl ztratit. Z Kanady tak máme s Hankou myšlenkové mapy na Montreal, Quebec City nebo jejich národní parky. Nebo na vydání knihy Finish to Win. Kéž bychom měli i myšlenkové mapy na náš život v Anglii. Vzpomínáme totiž na všechny ty jejich pitomosti, ale už máme v hlavě pouze ty fádní věci jako ježdění vlevo, dva kohoutky, úzké schody atd. Snad jediná pitomost, která nám utkvěla v hlavě je rekonstrukce oken. Když si chceš vyměnit v Anglii okna, potřebuješ dvě firmy. Jedna dodá rámy a druhá ti to přijede zasklít. Opravdu.

Nevidím jedinou nevýhodu toho, když jsem použil myšlenkovou mapu. Vidím, ale spoustu nevýhod kdy tu mapy nevyužiju. A příčina toho je právě moje nekvalitní plánování a disciplína. Když si to nezažiju jako každodenní / každotýdenní rutinu, tak to velmi rychle vypustím. Zkusím se chlácholit podruhé – vzhledem k tomu, jak jsem často na cestách a jak často měním pozici s vytvářením si rutiny opravdu bojuju. To ale není omluva, to je spíš připomínka, abych se na to o to víc soustředil.

Jak se snažím zlepšovat plánování

Sleduju kolem sebe spoustu lidí, kteří dělají neskutečné věci ve svých životech. Inspiruje mě to a motivuje. Tím to ale někdy může taky hezky skončit. Abych byl schopný dostat se na jejich úroveň, musím jejich rady, návyky a postupy taky kopírovat. Kopírovat ale není nic jednoduchého. Zvednout zadek je totiž někdy to nejnáročnější. Vzít tužku a papír, odpojit se a soustředit se jen na jednu jedinou věc.

Někdy se sám sebe ptám, jestli toho neplánuju moc na jednou. Nemám toho moc? Nechci toho udělat najednou až příliš? No ale pak si sednu, naplánuju si den a zjistím, že mám vše splněno a navíc mám volné odpoledne, kam jsem si vlastně už nic nenaplánoval.

Čas je to nejcennější

Tady tohle staré klišé známe všichni. Pokud se ale zamyslíš nad předchozím odstavcem, zjistíš, že plánování je něco, co nám čas dává. Zní to možná divně, ale sám na sobě mám vyzkoušeno kolik času jsem schopný ušetřit kvalitním naplánováním. Blížíme se ke konci a to by si taky takový článek zasloužil nějaké shrnutí a pointu, co? Tak pojďme na to. Myslím si, že potřebuju pracovat na těchto třech bodech, abych za další tři měsíce měl ze svého plánování zase o něco lepší pocit.

Krátkodobé plány

Mám před sebou úkol napsat svůj vysněný den v roce 2027. To však ale neznamená, že se budu soustředit na dlouhodobé snění. Tím si dám svůj sen na papír a půjdu si za ním. Stále se budu držet tří měsíčního plánování. Co však udělám lépe je, že vyměním popis plánu v dokumentu za popis plánu v myšlenkové mapě.

Dneska jsem narazil díky Petrovi Márovi (znovu) na jméno Tony Buzan. Hned jak publikuju tento blog a napíšu svůj pravidelný email, vrhnu se na tohle video na YouTube.

Docela mě zaujal i software iMindMap. Je jak pro Windows tak pro Mac. Hodně se mi líbí přecházení od myšlenkové mapy k plánování a organizaci týmu. Odrazuje mě ale jejich cena. Pokud někdo máte zkušenost s tímto nebo s podobným softwarem, budu rád když mi napíšete do komentů nebo email.

Proč se chci dostat od myšlenkové mapy k časovému harmonogramu? Pokud chci něčeho docílit, potřebuju si to rozčlenit na jednotlivé úkoly. To mi pomůže udělat myšlenková mapa. Na druhou stranu ale potřebuji tyto úkoly zanést do kalendáře tak, abych si vytvořil závazek. Úkol typu vydělám €1.000.000 za 3 měsíce je fajn. I to, že toho chci docílit tak, že prodám firmu a vyhraju ve Sportce je fajn. No ale chybí mi tam informace o tom jak a kdy začnu tu firmu budovat, aby měla za tak krátkou dobu tuto hodnotu. Zároveň potřebuju naplánovat jaké čísla vsadím, ale především kdy to udělám.

Celé by to teda mělo být ještě zlepšeno v tom, že firma by měla mít hodnotu aspoň €1.000.000 plus prodělané peníze za Sportku 🙂

Denní plánování

Už jsem o tom psal v článku o hluboké práci, potřebuju mít svůj denní režim a své rituály. S tímhle jsem za poslední 3 měsíce docela spokojený. Ano, mohlo by to být lepší. V jakých oblastech? Pravidelnost přípravy. To, že si po skončení pracovního dne vytvořím plán na druhý den. Už jsem si vytvořil časové bloky, ve kterých pravidelně dělám určitý typ práce. Přiznám se, že je občas přehlížím a nedodržuju, ale motáme se tu zase jen okolo disciplíny a někdy taky lidskosti. Když jedu na 10 dnů do ČR, tak prostě přizpůsobím ten harmonogram jinak. Nejsem magor.

Jinak ale vím, že pondělky věnuju například administrativním věcěm od emailů až po účetnictví. Zároveň plánuju práci pro celý týden. Úterky naplno věnuji práci pro firmu. Tvoření seminářů, výpočty kinematiky nebo cokoliv podobného. Zároveň ale vím, že ráno po svém vstávání, meditaci, procházce se psem a cvičení očí mám hodinu sportu. To je jedna z věcí, na které se musím zaměřit mnohem intenzivněji. Sport miluju, ale jak v něm nemám rutinu, přehlížím ho.

Rutina, která mi docela funguje je ale tohle týdenní psaní. Myslím si, že od října píšu opravdu každý víkend email domů svým blízkým a od prosince pak tento blog. Výpadek v podobě závodu v Argentině nebo návštěvy Česka minulý víkend jsem nahradil během dalšího týdne. Vyjímka přece potvrzuje pravidlo.

Týdenní zhodnocení

V blogu s názvem Jak Trpí(m) Můj Režim jsem psal o tom, že k dennímu plánování používám Trello. Chtěl jsem tak řídit celou firmu, ale úspěšně tak řídím pouze sebe. Vytvářet si návyk je náročné a když toho na sebe člověk hodí moc najednou tak rozhodně ztroskotá. Chce to postupně a s menší dávkou odporu. Zkoušel jsem buzer lístek z Konec prokrastinace (koupil jsem zde), ale bylo toho prostě moc na vyplňování. Týdenní schůzky sám se sebou jsem udělal možná desetkrát.

Co mi ale vyhovuje na Trello je, že si vytvářím boxy s názvem týdne. Respektive do něj vždy píšu Uděláno týden x. Do tohoto boxu vždy přesouvám úkol, který mám na denním To-Do listu. To mi hodně pomáhá mapovat to, co jsem během týdne zvládnul. Navíc mě to inspiruje se mrknout na konci týdne, co jsem udělal a tím si vlastně vytvářím svou verzi týdenní schůzky.

Konec myšlenkové mapy

Tím jsme se dostali nakonec mé myšlenkové mapy. Dneska jsem si na psaní vyhradil 2 hodiny a plně ho využil. Pokud máš dotazy nebo doporučení budu se moc těšit na reakci. Já si teď dočetl svůj výtvor a vím, co budu zítra zase zlepšovat. Kroky jsou jasné.

Téma pro další zlepšení

Jedna z věci, kterou začnu dělat, že si vytvořím myšlenkovou mapu na to o čem chci psát. Jak jsem řekl na začátku, chci psát o tom v čem se chci zdokonalit. A toho je spoustu. Jedno z prvních témat, na které se vrhnu je monetizace webu. Věřím totiž, že s Hankou začneme mít reálný příjem z jejího webu www.hanastipak.cz. Rád bych to celé propojil i s tímto webem. Chci tak začít psát měsíční zhodnocení příjmu a návštěv na jejím webu. Inspirace je jasná – www.pinchofyum.com. Spousta lidí kolem nás absolutně něvěří tomu, že bychom to mohli (v Čechách) dokázat.

Zajímáš se o toto téma? Dej mi podklady a nápady do komentu, budu rád.

Ale my to dokážeme! Navíc mě neskutečně baví data a analyzování dat. Což Google Analytics umí naprosto nádherně a dává obrovský prostor se s tímto nástrojem učit. No a když chceš něco zlepšit, musíš to měřit. My měříme a zlepšujeme se. O tom příště.

Patrik Stipak podpis

 

 

Napiš svůj názor

Komentář