Čtu nejlepší knihy Patrik Štipák

v Blog, Osobní rozvoj, volnomyšlenkářství

7+1 čtu nejlepší knihy

Čtu. Čtu hodně. Čtu nejlepší knihy. Rád bych ale četl víc. Opravdu. Jak jsi na tom se čtením ty? Děláš si pravidelně čas sama nebo sám na sebe a chytneš knihu do ruky? Kolikrát si večer před spaním vyčítám, že jsem ten notebook nezaklapnul dříve a nesáhl jsem po knize dřív. Snažím se kráčet životem tak, jak si přeji. A místo přání si vytvářím plány. Jsem přesvědčen, že bych dneska rozhodně nebyl tam kde jsem, kdybych nečetl.

Knihy jsou totiž nejlepší a nejjednodušší způsob jak se setkat s lidmi, kteří mají dar inspirace, motivace, strategie k úspěchu nebo třeba jen potěšení. Věřím, že jsme jako osoby průmětem 5 lidí, se kterými se setkáváme nejčastěji. Bohužel? Nene! Bohudík a hurá!

Všechno, čeho chceme dosáhnout je naprosto reálné. Je to jen o tom jaký příběh žijeme. Máš na to? To teda máš? Nemáš na to? No tak nemáš. Je to jeden z mých citátů, které se snažím žít:

Jsou dva typy lidí. Jedni říkají, že to dokážou a druzí, že ne. Na konci dne mají všichni pravdu. Henry Ford

Pokud máš smůlu, že žiješ někde mezi lidmi, kteří tě stahují dole tak kniha je jeden s nejlepších způsobů jak se z této situace dostat. Ano, determinace prostředí je někdy mrcha. Ale není situace na světě, se kterou nemůžeme hnout. V dnešním světě je to téměř jako lusknutím prstu. Čteš tento článek?

Změna na konci tvého prstu

Pokud čteš tento článek, tak máš k dispozici internet. Gratuluji. Tím pádem máš asi i nějaký ten rozpočet na svůj seberozvoj. Na své vzdělání. Zní to až otravně, co? Pojmy jako osobní rozvoj, vzdělání, motivace, inspirace. Tady toho pozitivního myšlení se teď rojí více a více.

No, ale je jen a jen na nás, jestli chceme ráno vstanout a být nadšení z toho, že dýcháme, nebo nasraní protože je dneska neděle večer a ráno musíme do práce.

Jsem zastánce toho, že kdykoliv, kdekoliv se dá začít říct DOST a jít pracovat na svých snech. Pojďme se podívat na knihy, které ovlivnily mé myšlení za posledních 6 měsíců nejvíce. Pokud se článek bude líbit, můžu dávat pravidelný update co čtu, proč to čtu a co mi to dává.

*odkazy jsou affiliate linky. Kupte si všechny knihy najednou ještě dneska a já za to budu odměněn nějakou provizí 🙂

Nastavení mysli – Carol Dweck

Nastavení mysli - fixní nebo růstové - Carol Dweck Patrik ŠtipákZačnu s knihou, kterou jsem přečetl už více jak před rokem. Jsme u prvního článku, kde se dělím o nejlepší knihy, které jsem přečetl a tahle je velmi stěžejní. Přesně si pamatuji na místo, kde jsem přečetl část této knihy. Byl to vsetínský Lapač. Hokejový stadion. Byl jsem tam s bráchou podívat se na jeho trénink.

Základní myšlenka knihy Nastavení mysli je totiž o tom, jestli žijeme růstové nebo fixní nastavení mysli. No a když jsem pozoroval to řvaní trenérů po dětech, tak mi to úplně trhalo uši. Naprosto dokonalá ukázka fixního myšlení. Žijeme v 21. století. Je to století informace? Znalostí? Moudra? Všechno máme na dosah ruky. Na YouTube zveřejňují nejlepší lidé nejlepší návody a strategie jak vychovávat mladé nadějné hokejisty.

Pak si člověk zajde na takový trénink malých dětí a nestačí se divit.

Ano, prosím, tuto knihu bych doporučoval naprosto každému. Bez jakéhokoliv váhání se přiznávám, že sám jsem častokrát fixní lempl. Ale je to mé poznání a sám se chytám za nos a snažím se na tom makat. Tuto knihu mám u sebe neustále. Mám ji totiž v telefonu a zvýrazněné pasáže si čtu relativně pravidelně.

Nastavení mysli - fixní nebo růstové - Carol Dweck Patrik Štipák

Tento obrázek jsem si vypůjčil přímo z knihy. Projdi si cestu teď hned. Kde jsi? Máš ráda výzvy? Co teřba překážka? Jak se stavíš ke kritice? Když soused postaví fungující firmu, jaký je tvůj postoj? Je to úspěch, který tě inspiruje? Nebo je to parchant podnikatel, který akorát okrádá stát o daně?

 

Tuto knihu s porozumněním a s použitím do každodenního života přeji každému z vás. Pro mě osobně je to jedna z nejdůležitějších knih, kterou jsem v životě přečetl.

Education of millionaires – Michael Ellsberg

Education of Millionaires Michael Ellsberg - Patrik Štipák knihyVzdělání milionářů. Taky jsi nesnášel tady ten předmět? Učit se o tom jak pracovat s penězi. Už od školky nás k tomu vedou, že? Nebo ne? Ne. Nevedou. Nikdo nás nikdy neučil o důležitých věcech v životě. Nikdo nás nikdy a nikde nevzdělával o tom jak pracovat s penězi.

Proč? Proč je to takové tabu? Proč víme tak málo informací o nejdůležitější věcech na světě? Učí nás někdo kdo je to láska? Co je to víra? Jak pracovat s penězi? Nevíme o tom nic. Vzdělávací systém v tomto dost pokulhává.

Kniha Michaela Ellsberga je jedna z těch, která tomuto hodně pomáhá. Jsi teď krok před vstupem na vysokou? Máš dítě, které se rozhoduje co dělat za školu? Důrazné varování!! Po přečtení této knihy ti možná padnou veškeré iluze o tom, jestli vysokou školu potřebuješ nebo ne.

Nenech se zmást, já vysokou mám. Ale že bych z toho nějak závratně těžil a byl na to extrémně pyšný, to říct nemůžu.

Performance Thinking – Jacques Dallaire

Performance Thinking Jacques Dallaire Patrik Štipák knihy Performance Thinking je Kniha, která vychází z prostředí motorsportu. Já jsem se k ní dostal především kvůli studiu toho, jak co nejlépe připravit závodního řidiče na výkon.

Tohle je téma, které mě naprosto fascinuje. Jsem závodní inženýr, vyzkoušel jsem si prostředí Mistrovství světa v Rallycrossu a nejvíc mě bavily semináře, které jsem pro řidiče připravoval posledních 5 závodů. Jak je přimět k tomu, aby mě chtěli poslouchat, aby chtěli aplikovat co jim říkám a nakonec, aby jim to opravdu pomohlo?

Tyhle všechny otázky mi pomohla odpovědět tato kniha. Jedna ze základních myšlenek knihy je, že pokud chceme uspět tak první věc, kterou musíme udělat je přestat si kopat díru sám pod sebou. Známe to všichni. Nejvíc si ubližujeme sami. Celý náš úspěch leží nám pod nohama. Jsme na to sami a sami se musíme rozhodnout, jestli jdeme makat nebo jestli se budeme litovat.

Máš rád pravidla? Tady je recept krok za krokem

Další krok v knize se opírá o tvrzení, že můžeme zpracovávat pouze jednu jedinou myšlenku v jednom okamžiku. To vede na soustředění. Mimochodem, pokud budeš číst dále, určitě ti to připomene i kniha Hluboká práce.

Třetí pravidlo zní: „Nemůžeš přestat myslet na věc, kterou máš na mysli.“ Příklad? Představ si závodního řidiče a jeho inženýra / manažera / tatínka: „Odstartuj naprosto nejrychleji a v první zatáčce hlavně netref nikoho dalšího a už vůbec nenabourej tu zídku vlevo od zatáčky!“ Co se stane? No jasně, řidič pobourá celé závodní pole a navíc trefí zídku vlevo od zatáčku.

Kniha má dohromady 7 pravidel, které nám pomohou na cestě za cílem. Čtvrté pravidlo popisuje to, že naše soustředění vytváří dominantní myšlenku, která následně vytváří dominantní emoce, to určuje naše chování a to jak se chováme? To ukáže náš výsledek. Výsledek v hádce, businesse nebo sportu. Vždyť tohle je pořád to samé – chování nás jako jedince.

Co je skvělá informace ohledně 5. pravidla je to, že jsme my sami schopní ovládat vlastní myšlenku! 6. pravidlo popisuje, že můžeme sami ovlivnit to jak naše emoce reagují. Jde jen o to jaký pohled na věc máme.

Poslední pravidlo (kniha rozhodně nekončí tímto pravidlem) trochu rozebereme. Pokud děláme ty samé věci pořád dokola, získáme nakonec vždy ty samé výsledky, kterých jsme doposud dosahovali. Ouč! Co to třeba znamená? Znamená to třeba to, že pokud chceš něčeho dosáhnout a zatím se ti to nedaří, musíš taky trochu něco změnit. Co to může být dneska? Může to být třeba rozhodnutí pravidelně číst? Může to být to, že si koupíš jednu z těchto knih a dáš šanci nechat se ovlivnit úspěšnými?

Elon Musk Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti – Ashlee Vance

Elon Musk kniha - Patrik Štipák knihyV lednu mi tatínek dovezl na závod Rally Monte Carlo lednové vydání časopisu Forbes. Měl jsi ho v ruce? Takové křiklavě žluté. Já jsem si tento díl neskutečně užil. Forbes se často věnuje 30 nejúspěšnějším lidem pod 30 let. Proč na to narážím zrovna zde? V časopisu Forbes byla anketa o to, co lidi z této kategorie nejvíc fascinuje a co mají nejraději. Od jídla přes mobily až po lidi, kteří je inspirují.

Nejvýraznější náskok zde měl iPhone a taky Elon Musk. Elon Musk je momentálně polobůh pro všechny mladé, začínající, úspěšné, starší, v pokročilém stádiu vývoje i neúspěšné podnikatele. Elon Musk je spoluzakladatel Paypalu, zakladatel SpaceX a CEO Tesla Motors. Mimo to ještě založil se svým bratránkem Solar City. Znáš všechny tyto firmy? Ne? Měla by jsi.

Tohle jsou firmy, které naprosto zásadně ovlivňují svět. Například proč do háje pořád jezdíme v autech na fosilní paliva? Proč nemáme všichni elektrická auta? To říká ten, co dělá do motorsportu, he … Ano. V životě jsem nevlastnil auto. První auto, které je částečně moje je litrová Kia Picanto, kterou jsem vyženil. Haha.

Elon Musk se narodil v Jižní Africe. Cesta do Kalifornie byla docela rozmanitá. Jeho pracovní nasazení je neskutečné, jeho znalosti v oblasti inženýrství a estetiky jsou fenomenální. Jeho obchodní strategie a umění vyjednávání tě posadí na zadek. No a způsob jak jedná s lidmi, nejbližšími nebo zaměstnanci ti možná několikrát řekne: „Ty vole, ještěže s ním nedělám!“

No ale i tak bychom s ním všichni pracovat chtěli. Knihu si přečti, protože ti ukáže pohled na svět, který není vůbec standartní. Nakopne tě a budeš namotivovaná dělat ty nejúžasnější věci na světě.

Konec Prokrastinace – Petr Ludwig

Konec Prokrastinace - Petr Ludwig - Patrik Štipák knihyO knize Konec Prokrasitance jsem se zmiňoval v článku o podcastech, které hodně poslouchám. Přečti si ho, protože podcasty jsou další způsob jak se potkávat s úžasnými lidmi. Petra Ludwiga jsem potkal „osobně“ díky Pavlovi Šímovi a jeho podcastu Demarketing.

Konec Prokrastinace jsem znal dlouho. V knihkupectví jsem ho potkával často. Ale ten název mi vadil. Nikdy jsem se nepovažoval za typického českého lempla na vysoké škole, který všechno odkládá na úkor her nebo chlastání. Ke koupi knihy mě přesvědčil až Petrův rozhovor v Demarketingu.

Zmínil se tam o zajímavých pravidlech v Toyotě a o tom jak a proč školí lidi jak utést prokrastinaci. Stačí si vytvořit systém a pracovat na sobě. Petr ti nabízí skvělé nástroje na to jak mapovat svůj průběh zlepšení. Přiznám se, že jsem všechny ty dokumenty vyplňoval asi 2 měsíce. Pak jsem se na to vyprdnul. Neznamená to ale, že jsem začal opět prokrastinovat.

Ba naopak. Myslím si, že můj boj s prokrastinací poslední dobou vcelku vyhrávám. Ano, mám často pocit, že bych toho mohl stihnout více. Ale je to spíš o vlastní efektivitě než o tom, že bych věci odkládal a nedělal je.

Ticho – Susan Cain

Ticho Susain Cain - Patrik Štipák knihyPřesně si pamatuji, kdy jsem dočetl tuto knihu. Bylo to ve vlaku cestou z Prahy do Zlína. Vraceli jsme se jako novomanželé ze svatební cesty v Kanadě. Před odletem jsem si slíbil, že tuto knihu přečtu celou než se vrátím. No a já se umím nemít rád, když si nějakou podobnou věc slíbím a nedodržím.

Ticho. Respektive Quiet – četl jsem ji v angličtině jsem koupil na letišti v Anglii. Vracel jsem se z pracovní cesty, a jak jsem se už zmínil, knihkupectví je pro mě černá díra na peníze. Takže čekání na letadlo je pro mě vždy pokušení. Lítáš často? No tak asi znáš obchody na letištích, kde můžeš koupit knihy.

Předpokládám, že spousta lidí si řekne – jo teď během letu si přečtu tuto knihu. Pak většina z nás spí a nepřečte nic! No naštěstí jsem se naučil i mezi tím spánkem hodně číst. Quiet mě zaujala s dovětkem – síla introvertů ve světě, který nikdy nepřestává mluvit. 

Quiet Susain Cain - Patrik Štipák knihy

Já knihu četl v angličtine. Jeden z hlavních důvodů, proč jsem si ji koupil, že mě zaujal její nádherný obal. Proto ti ho tu ukazuji 🙂 Název je vyražen do stránky, takže je plastický. Nádhera.

Jsi extrovert? Jsi introvert? Já jsem si na tuto otázku nikdy neuměl odpovědět. Spousta lidí by si asi ťukala na čelo. Patrik? No jasně, to je ten blbec, který se na střední neustále předváděl, dlouhé vlasy, kapela, kytara, … No a co když to je někdy jen role? Co když se člověk častokrát cítí mnohem lépe zavřený sám a jen tak si čte. Co když ti řeknu, že mi nejde se jen tak seznamovat? Někdy si nepřipadám dost dobrý.

Ano, i takové věci mě potkávájí. Kniha Ticho mi v tomto hodně pomohla. Nemusím být jen pořád extrovertem. Nemusím být jen introvert. Můžu s tím pracovat. Můžu si říct, že jsem v určitých situacích velmi otevřený a v jiných naopak potřebuji klid. Na základě spoustu výzkumu, který Susan Cain udělala jsem se naučil mnoho nových věcí sám o sobě.

Hluboká Práce – Cal Newport

Hluboká práce Cal Newport - Patrik Štipák knihyOdhlaš se z Facebooku, zruš účet na Twitteru, přestaň dávat lidem své emaily. Extrémismus! Proč lidé jako Carl Jung nebo Sikmund Freud dokázali napsat tak hluboké publikace? Co se děje se světem kolem nás? Máme obrovský handicap v tom, že neumíme odpoutat oči od našich obrazovek.

Opět se přiznám, že sám mám často velký problém s tím neustále nekotrolovat telefon. Při přečtení této knihy bych si někdy i lištil a vyhodil se od počítače a telefon bych si omlátil o hlavu! Proč neustále kontroluješ kolik nových lidí má Hanka na Facebooku? Proč neustále aktualizuješ analytics na Google nebo WordPressu? 

Hluboká práce je něco, co nás může všechny posunout dál. Pokud jsi četla můj blog od nového roku pravidelně, odkazoval jsem se na tuto knihu dost často. Řešil jsem, jak vytvořit správný režim. Spolu s mým půstováním je tato kniha asi nejzásadnější objev roku 2017. Prozatím.

Přečetl jsem si ji a díky post-it papírkům jsem si vytvořil svůj režim během týdne. Daří se mi ho naplňovat vždy a do puntíku? Zdaleka ne. Ale rozhodně se to zlepšilo.

Formula Student – Finish to Win – Patrik Štipák

Formula Student Finish To Win - Patrik ŠtipákPoslední + 1 kniha? To je kniha, kterou jsem napsal já. Rozhodně nebýt Toma Smékala, Patrika Páleše a Pata Clarka, tato kniha by neexistovala. Chtěl jsem si vyzkoušet jestli mám na to napsat knihu. Navíc v angličtině. Strávil jsem spoustu času v projektu Formule student. Ovlivnila můj život víc než cokoliv jiného na světě.

No a když tě něco ovlivní takovým způsobem, myslíš si, že k tomu máš co říct. Knihu jsem napsal asi během 14-ti dnů na začátku roku 2016. Pak trvalo až do konce roku udělat editaci, webovky a dostat to mezi lidi. Dostat to mezi lidi, to je zatím asi největší handicap. Neumím knihu dostat dostatečně daleko.

Na druhou stranu neumím pořádně nakopnout ani Hančin projekt. Nebo jsem na sebe až moc tvrdý a nedočkavý? I to je možné. Rád bych byl, aby si knihu koupilo 1000 lidí kdekoliv po světě. Zatím se prodalo asi 50 kopií. Což je teda mnohem méně, než jsem si předsevzal.

Zakončíme tento blog ale pozitivně! Nikdy není konec tu knihu posunout dále a zlepšit svůj marketing skill. To je něco, na čem bych chtěl pracovat a pracuji. Máš reakci ohledně toho jak píšu blog? Máš chuť mi poradit? Máš chuť se podílet na marketingu mého blogu nebo mé firmy Performance Solutions? Všude příjmám kritiku a budu rád za jakékoliv rady, jak kupředu.

Prozatím jdu pokračovat ve čtení. Co to čtu? O tom zase příště!

Díky za Tvůj čas,

Patrik Stipak podpis

Shrnutí
Datum hodnocení
Popis
Čtu Nejlepší Knihy
Hodnocení autora
51star1star1star1star1star

Napiš svůj názor

Komentář