Co je normální? Patrik Štipák

v Blog, Osobní rozvoj, volnomyšlenkářství

Co je normální? Lekce sama sobě o hluku

Jsi ty normální? Co já vím. Nevím co to znamená.

Včera jsem byl večer na koncertě a asi poprvé jsem si položil úplně novou otázku. Nemám jen citlivější uši než ti okolo mě? Můj první velký koncert, který jsem navštívil byl 21.6.2001 v Rondu v Brně. Byl to Sting. Od té doby je to dlouhý seznam koncertů.

Nejde o můj vkus, jde o můj postoj. Vždy jsem si dokázal stěžovat na zvukaře, že to prostě pouští až zbytečně nahlas. Jsem vůl.

Nemám jen citlivější uši?

Včera jsem k tomu přistoupil jinak. Vzal jsem kus ubrousku, vycpal uši a sledoval koncert z trochu jiné perspektivy. Jak vypadá podium, jak reagují lidé, jak pracuje kapela mezi sebou. A taky jak funguje lidské ucho, co je to hluk.

To mě vedlo na myšlenku co je normální. Co je normalita? Všude se snažím začleňovat myšlenky typu čtyři dohody a tady jsem si to dlouho neuvědomoval. Já jsem zodpovědný za každou situaci ve svém světě. Můžu za to já. Né zvukaři všech zemí a všech kapel.

Co je normální?

Další drobná lekce sama sobě o tom jak vnímám svět kolem sebe. Pořídím si kvalitní špunty do uší.

 

Napiš svůj názor

Komentář

 1. Paťo jde taky o to, zda Tě hudba pohltí a pokud ano, tak jsi v jakémsi hudebním, posluchačském či tanečním transu. A pak hodně odpustíš i zvukaři či decibelům.
  Navíc většina lidí o tom ani nepřemýšlí a jde prostě „zapařit“ 🙂
  Já používám do uší vatu. Ztlumí, ale ne moc razantně.
  Měj se fajn, Martin.

  • Ahoj Patriku,
   sám občas zvučím a můžu ti říct, že řada zvukařů má problémy se sluchem. Prostě řadu problémů už neslyší. Často, až po mém upozornění si problému všimnou. Což lidé s nezkaženým zvukem prostě slyší – oni ne. Někteří zvukaři mi řekli, že zvuku nerozumí, a začali dělat proto, že prostě nikdo jiný neuměl aparaturu zapojit. Docela překvapením pro mě bylo, že taky často nemají „hudební sluch“ a nepoznají, kdy zpěváci zpívají falešně. Osobně si myslím, že kdyby zvukaři museli skládat zkoušky podobně jako degustátoři, tak by kvalita a intenzita zvuku na koncertech byla mnohem lepší. Dnes, to žel může dělat i hluchý člověk.

   • Ahoj Pavle, díky za komentář. Tak jsem nad tím nikdy nepřemýšlel, ale dokážu si představit, že to tak funguje. Někdo za zásluhy znalosti zapojení aparátu dostane funkci zvukaře a přitom neví co s tím.