Patrik Štipák Buď Super

v Blog, volnomyšlenkářství

2017 Buď Super!

Minulý týden jsem se zmínil i o tom, že mi taťka dovezl Forbes. Českou verzi časopisu a jeho lednové vydání – Buď SUPER! Po dlouhé době jsem přečetl časopis od obálky k obálce. Opravdu stránku po stránce, prostě super. Velmi mě zaujal editorial od šéfredaktora Forbes – Petra Šimůnka. Jmenoval se „ČESKO, POJĎ MI HOP!“ Začínal dost skeptickým postojem ke všem motivačním kydům, které jsou často jen prázdná klišé.

Kápnul na to co mě vrtá hlavou. Jak psát tyto emaily, jak mluvit, jak přemýšlet a jak předávat radost dál. Předávat vše tak, že to lidi opravdu vyburcuje k něčemu zajímavému. Bohužel se mi někdy zdá, že spousta přehnaně pozitivních lidí ty ostatní akorát tak točí.

Jsem a chci být optimista

Bez toho, aniž bych si představoval své plány dopředu velmi pozitivně, bych se nikdy neocitl na pozici kde jsem teď. Píšu někomu email? Než kliknu na odeslat myslím na to, že to na druhé straně udělá dojem a celá konverzace dopadne dobře.

Patrik Štipák loď Španělsko Super Rita

Rita. Vzpomínka na psa – přítele.

Jak jsem si sám vyliskal

Úplně stejně jak mi funguje nadšení do věcí, tak se mi naprosto stejně vrací záporná myšlenka. Příběh? Pamatuješ si jak příhodu se ztrátou SPZ, jízdou do Itálie pro peněženku a pak zpět? No jen se zasměj a přečti si mou story ještě jednou tady z minulého týdne. To jak jsem jel do myčky vyzvednout si SPZ? Jo, pevně jsem věřil, že tam ta značka bude. Zároveň jsem byl ale přesvědčený, že pak nezaparkuju auto rozumně blízko bytu.

Ano, parkování ve Španělsku je peklo. Zatím nejhorší zkušenost v porovnání se zbytkem světa, který jsem viděl. Někdy kroužím 10 minut, než najdu místo. Nechtělo se mi pro tu značku skoro jet. Měli jsme totiž auto zaparkované téměř před vchodem a já se toho místa nechtěl vzdát.

Jak to dopadlo? No jasně, SPZtku máme. Ale řekl jsem si, že to místo nenajdu. Nenašel jsem ho. Najel jsem 15 km než jsem zaparkoval a pak 20 minut než jsem svým svižným tempem dorazil zpět domů. SUPER!

Od té doby si vždy říkám, že zaparkuju velmi blízko. 5 z 5 pokusů zatím vyšlo. Opravdu. Nikdy jsem neparkoval dál jak 2 minuty od vchodu k nám do bytu. Zkus to, funguje to.

Patrik Štipák Španělsko super sníh

Od moře a písku ke sněhu? 50 minut. To je život ve Španělsku.

Jak to ale předat dál?

Proč nás lidi štve, když někdo chodí a říká – usmívej se, raduj se, dýcháš a pome! Proč jsme schopní křičet na hokeji hoši do toho, ale sami sobě? Patriku, do toho! moc často neříkáme, co? Přeji si, abych sám uměl předat radost a nadšení do každého kroku. Když se vrátím k tomu editorialu Petra Šimůnka, musím zmínit dva lidi, na které se Petr odkázal. Emil Zátopek a Tomáš Baťa.

Když nemůžeš, přidej.

A dnes, ne zítra.

Jsou to právě jejich slova a taky to někam sakra dotáhli. Inspiruj se, vypni jakýkoliv limit a vyzkoušej sám sebe povbudit.

Co super mě tento týden zaujalo?

Super Katalánsko - pacienti s vlajkou

Katalánsko. Máme z nich trochu srandu. Už nějaký ten rok se snaží být autonomní. Ano ano ano, mají svůj jazyk, svou policii, svůj jazyk učí ve školách, ale samostatní nejsou. Máme z nich trošku legraci – pacienti s vlajkou na balkóně.

Sníh ve Španělsku je jen 50 minut od bytu. Opravdu. Sedli jsme do auta a vyrazili pokořit konečně jednu horu, která je kousek od Mataró. Byli jsme tam už na Silvestra, ale nějak se nám to nevydařilo, protože jsme nedokázali najít cestu na vrchol. Važme si našich předků, kteří vytvořili neskutečné turistické značení v Čechách, na Moravě i ve Slezsku. Ve Španělsku mají prd. Mají tu prd a když se k tomu přidá sníh, který taky nečekáš ve svých letních botech, na vrchol opět nedorazíš. Takže příště?

Arnold Schwarzenegger part II. v podcastu u Tima Ferrisse. Opět a znovu jsem byl naprosto uchvácen. Hlavní myšlenky, které mi rezonují v hlavě?

1. První nemovitost, kterou v životě koupíš je tzv. income property = nemovistost pro příjem. 

2. Politika jde dělat tak, že zkvétá ekonomie a ekologie zároveň. 

Forrest Gump v originálním znění. Testujeme měsíční předplatné Netflixu. Takže jsme viděli nějaké filmy a konečně jsme se vrátili k Forrestovi. Asi poprvé jsem viděl Forresta v angličtině a doteď přemýšlím nad spoustou myšlenek z filmu. Která je Tvá nejoblíbenější?

V čechách je neskutečné množství inspirativních a pracovitých lidí. Díky čtení Forbes, díky potkávání se s různými lidmi z Čech, díky podcastům od Travel Bible a díky cestování. Není lepšího místa pro život než Czechia – to slyším poslední dobou čím dál častěji a já jsem o tom přesvědčen. A to je super.

Vítej v únoru,

Patrik Stipak podpis

Napiš svůj názor

Komentář